top of page

RELAXAČNÍ SAD

Proč relaxační sad?


    Jak už lokalita sama vybízí, na tomto místě by bylo místo plné zeleně zvoucí k odpočinku přímo ideální. Využít ho mohou obyvatelé sídliště JIH, kteří v okolí žádný větší zelený prostor pro posezení nemají či lidé jdoucí po cestě z nákupní zóny. V sadu budou k nalezení hlavně místní dřeviny a typické české květiny. Snažili jsme se o co nejpřirozenější druhovou rozmanitost (konečné druhové složení bude konzultováno s OŽP). Umístěny jsou zde i keře, jako podsadba stromů, na jejichž plodech si budou moci smlsnout nejen návštěvníci, ale i ptactvo. Zpříjemňovat návštěvníkům výhled budou také záhonky trvalek a květnatá louka.
  Jako centrální bod projektu je zvolena travnatá plocha, která bude vybízet k příjemnému posezení. Zároveň je místo navrženo tak, aby šlo využít pro setkávání lidí při různých akcích: Jste vášnivý zahrádkář a rádi byste s někým vyměnili květiny? Chtěli byste si přijít zacvičit? Udělat rodinný  piknik? Upustit fatazii při předčítání knih? Dozvědět se zajímavosti při přednášce pod širým nebem? Nebo podráždit chuťové pohárky při ochutnávce místních kuchařek? Tak právě pro Vás je náš relaxační sad jako dělaný!

  Byli bychom moc rádi pokud by byl sad využíván také jako vzdělávací. V plánu je vybudovat označení všech rostlin v sadu s dalšími informacemi jako například jejich využití a přínos. Tak, aby se s nimi každý mohl seznámit všemi smysly a naučit se něco nového o rostlinách typických pro naše místní podnebí. Určitě nesmí chybět také hmyzí domky a krmítka.
  Pokud má být zbytek prostoru v budoucnu zastavěn bytovou zástavbou, je sad plný zeleně ideální pro udržení zelených ploch ve městě a zároveň zpříjemní obyvatelům život v této lokalitě.

Proč zde?
V současném Územním plánu je tento prostor veden jako veřejná zeleň a proto toho chceme využít na maximum a vybudovat zde něco pro veřejnost. Nyní je prostor používán jako orná půda, počítá se tedy se změnou na ovocný sad či zahradu.
Přínos veřejnosti je hned v několika rovinách:

a) sociální - setkávání v rámci klidových aktivit


b) ochranný a ekologický - oddělení komerčních prostor a prostor pro bydlení, ochrana sídliště před hlukem z obchvatu aj., využití toho, že místo je v Územním plánu vedeno jako prostor pro budoucí veřejnou zeleň


c) edukační - vytvořit prostor ke komunitnímu setkávání, kde se budou moci lidé sdružovat za účelem podílení se na dosazování parku květinami a péči o ně, podílet se společně na tvorbě prvků tzv. street artu, výstav pod širým nebem, nekomerčních ochutnávkových akcích místních kuchařek formou pikniků apod., kde by se anonymní prostory měnily na něco, co by lidé považovali za "svůj" prostor a učili se jej společně sdílet nebo o něj pečovat.

.....

U vstupu Vás kromě info tabule s kalendářem akcí uvítají 2 habry (stejný kultivar jako podél stezky).
Mlatová cestička vedoucí mezi krásně rozkvetlou květinovou loukou Vás naláká k prozkoumání, co se skrývá dále.. Provede Vás alejí jírovece pleťového (český druh kaštanu, který netrpí klíněnkou), při zemi zase cestičku lemují levandule, echinacey, kakosty, aby si mohli čichnout nejen děti, ale hlavně čmeláci.
Přepadl Vás hlad? Žádný strach, pro věčné hladovce bude i spousta dobrot: rybízy, josty, angrešty a všemi oblíbené borůvky.

Nakonec Vás cestička dovede do otevřeného paloučku, plného zelené trávy k posezení! A kdo nerad travičku, tak pro toho budeme mít i lavičku :)

Před letním parnem naštěstí zachrání stín našich tradičních stromů : lípa srdčitá (Tilia cordata), jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), dub letní (Querus robur), habr obecný (Carpinus betulus), javor klen (Acer pseudoplatanus),..
* (veškeré druhové složení bude konzultováno s OŽP)

Že nestačí? Nebojte bude víc – a budete moci i sázet s námi! Pro nadšence z řad zahrádkářů bude i záhon pro výsadbu, kam mohou odložit kytičky, pro které u sebe již nemají místo a tím rozšířit radost z jejich krásy i pro další, kteří vlastní zahrádku nemají.

Chcete klid a odpočinek? Nebo probrat novinky v zahradnictví? Dozvědět se o výhodných rostlinných kombinacích? Nebo prostě jen konečně uspat dítě v kočárku?
Vítáme Vás všechny!

Více zde: https://www.paropisek.cz/projekty/relaxacni-sad-jih.html

Proč relaxační sad2.png
relax_edited.jpg
relax. sad3.jpeg
bottom of page